For maximum benefit open window to full size screen   
  Kalender
  Meridiano turnerer i sæson 2009/2010 med fire produktioner:

Anima ANIMA
Se turnéplan >

Genesis GENESIS
Se turnéplan >

Robinson & Crusoe ROBINSON & CRUSOE
Se turnéplan >

Chaplin CHAPLIN
Se turnéplan >

Turnéplanen omfatter her alle forestillinger. Hvor der er tale om ikke-offentlige forestillinger (typisk skoler) er der ikke detaljeret info om opførelsen. Man er dog velkommen til at kontakte Meridiano, der i særlige tilfælde kan koordinere kontakt til arrangøren. Besøg Scenen.dk




ANIMA  - læs mere om forestillingen >
2009

September

Fredag d. 18. kl. 17.00
Lørdag d. 19. kl. 9.30 og 13.00
Håndværkerforeningen, Allégade 16, 8700 Horsens
Horsens Børneteaterfestival (arr.)

Oktober

Fredag d. 16. kl. 13.30 & 18.30
Lørdag d. 17. kl. 14.30 & 18.30
The North Wall Arts Centre, South Parade, Oxford (også arr)

Lørdag d. 24. kl. 14.00
Team Teatret, Østergade 32, 74000 Herning (også arr.)

November

Søndag d. 15. kl. 10.00 & 13.00
Mandag d. 16. kl. 9.30 & 11.00
Den Kreative Skole, Bindslev Blads 7. 8600 Silkeborg
Festival of Wonder, Silkeborg (arr.)

Anima

Lørdag d. 21. kl. 14.00
Grønnegade Teater, Grønnegade 10, 4700 Næstved
Næstved Teaterforening (arr.)


Tirsdag d. 24. kl. 10.00 & 11.30
Onsdag d. 25. kl. 10.00 & 11.30
Torsdag d. 26. kl. 10
Teatret Møllen, Møllepladsen 4, 6100 Haderslev
Haderslev Skoleteater (arr.)

Fredag d. 27. kl. 10.00 & 11.30
Brylle Skole, Fyn (arr. og spillested)

Lørdag d. 28. kl. 14.30 & 16.00
Musisk Skole, Skovbrynet 55, 4400 Kalundborg
Kalundborg Bibliotek (arr.)

December

Søndag d. 6. kl. 15.00
Herlev Medborgerhus, Herlevgårdsvej 18, 2730 Herlev (også arr.)


2010

Marts

Tirsdag d. 16. – torsdag d. 18. (kl. 9.30 & 11.00) - 6 opførelser
Fredag d. 19. kl. 9.30
Aakærsskolen, Skive
Børne- og Ungdomsteater i Skive (arr.)

Mandag d. 22. - fredag d. 26. kl. 9.30 & 11.00 (10 opførelser)
Sydslesvigsk Forening (arr.)

April

Fredag d. 23. kl. 16.30
Teaterhøjskolen Rødkilde
Bøgestrømmens Børneteater (arr.)

Tirsdag d. 27. kl. 15.00
Onsdag d. 28. april kl. 13.30 & 15.00
3 opførsler på Ny Ridehus på Grønnegades Kaserne
Grønnegades Kaserne Kulturcenter (arr.)
Til top




GENESIS  - læs mere om forestillingen >
2009

Oktober

Søndag d. 4. kl. 15.00
Mandag – onsdag d. 5.-7. kl. 10.00
Gruppe 38, Mejlgade 55 B, 8000 Århus C (også arr.)
Se forestillingen på scenen.dk

Torsdag d. 29. kl. 11.00
Børkop Skole (også arr.)

Fredag d. 30. kl. 10.30
Hellevad Skole, Røde Kro (også arr.)

Lørdag d. 31. kl. 10.00
Glamsbjergskolen, Kaj Nielsens Vej 10, 5620 Glamsbjerg
Vestfyns Børneteater (arr.)

November

Mandag d. 9. kl. 11.00 & 12.30
Egtved Skole, Østergade 32, 6040 Egtved (også arr.)

Torsdag d. 10. kl. 11.00
Gjern Skole

Onsdag d. 11. kl. 11.00
Virklund Skole

Torsdag d. 12. kl. 11.00
Skægkærskolen

Fredag d. 13. kl. 11.00
Kjellerup Skole

Lørdag d. 14. kl. 14.30
Den Kreative Skole, Bindslev Plads 7, 8600 Silkeborg
Festival of Wonder, Silkeborg (arr.)

Genesis
Til top




ROBINSON & CRUSOE   - læs mere om forestillingen >
2009

September

Mandag d. 14. – torsdag 17.:
8 opførelser på skoler i Slesvig
Sydslesvigsk Forening (arr.)

Mandag d. 21.- torsdag d. 24.:
5 opførelser i Svendborg
Svendborg Skoleteater (arr.)

Fredag d. 25. kl. 19.30
Snurretoppen, Algade 32 4660 St. Heddinge
Stevns Teater (arr.)
www.stevns-teater.dk

Mandag d. 28 kl. 10.30 & 12.15
Boldesager Skole

Tirsdag d. 29. kl. 10.15 & 12.10
Skads Skole

Onsdag d. 30 kl. 10.30 & 12.30
Bramming Kultur- og Fritidscenter
Skolescenen i Esbjerg (arr.)

Oktober

Torsdag d. 1. kl. 10.30 & 12.30
Ådalsskolen
Skolescenen i Esbjerg (arr.)

Mandag d. 5 kl. 10.30
Nørre Nebel Skole
Varde Kommune, Kultur og Fritid (arr.)

Tirsdag d. 6. kl. 10.30 & 12.20
Ribe Fritidscenter

Onsdag d. 7. kl. 10.30 & 12.30
Sønderrisskolen

Torsdag d. 8. kl. 8.30 & 10.30
Sønderrisskolen
Skolescenen i Esbjerg (arr.)

Onsdag d. 21. - torsdag d. 22. kl. 10.30 & 12.30
Skivehus Skole
Børne- og Ungdomsteater i Skive (arr.)

Mandag d. 26. kl. 10.30
Blåvandshuk Skole

Tirsdag d. 27. kl. 10.30
Smedeværkstedet

Onsdag d. 28. kl. 9.00 & 11.00
Smedeværkstedey

Torsdag d. 29. kl. 10.30
Ølgod Hallen
Varde Kommune, Kultur og Fritid (arr.)


2010

Februar

Tirsdag d. 2. kl. 9.30 & 11.30
Hans Hertug Skolen

Onsdag d. 3. kl. 11.00 & 14.00
Flensborghus
Dansk-Tysk børneteaterfestival (arr.)

Søndag d. 7. kl. 16.00
Erikstrupscenen, Kronhøjvej 4, St. Heddinge
Stevns Teaterforening
www.stevns-teater.dk

Robinson & Crusoe
Til top




CHAPLIN  - læs mere om forestillingen >
2010

Februar

Onsdag den 17. kl. 19.30
Morsø Teater, Limsfjordsvej 95, 7900 Nykøbing M
Morsø Teaterkreds (arr.)
www.morsoeteaterkreds.dk

Torsdag d. 18. kl. 20.00
Harreslev Danske Skole
Sydslesvigsk Forening (arr.)
www.sydslesvigsk-forening.de

Mandag d. 22. kl. 20.00
Teaterbio, Herlev
Herlev Teater (arr.)
www.herlevteater.dk

Tirsdag d. 23. kl. 19.30
Slagelse Teater Herrestræde 11, 4200 Slagelse
Vestsjællands Teaterkreds (arr.)
www.teaterkreds.dk
Køb billet

Onsdag d. 24. kl. 19.30
Vordingborg Teater, Chr . Richardsvej 43, 4760 Vordingborg
Teaterforeningen Bøgestrømmen (arr.)
www.teaterforeningen.dk

Torsdag d. 25. kl. 20.00
Grønnegades Kulturcenter, Ny Ridehus, Grønnegade 10,
4700 Næstved

Næstved Teaterforening (arr.)
www.naestved-teater.dk

Fredag d. 26. kl. 20.00
Gribskov Kultursal, Østergade 52, 3200 Helsinge
Gribskov Teaterforening (arr.)
www.gribskov-teater.dk

Marts

Mandag d. 1. kl. 20.00
Thisted Musikteater, HåndværkerTorv 1, 7700 Thisted
Thisted Teaterkreds (arr.)
www.teaterkredsen.dk

Tirsdag d. 2. kl. 20.00
Viborg Teater, Graveve 25, 8800 Viborg
Viborg Teaterforening (arr.)
www.viborgteater.dk

Onsdag den 3. kl. 20.00
Glamsbjerg Kulturcenter Langbygårdsvej 10, 5620 Glamsbjerg
Vestfyns Teaterforening (arr.)
www.vestfyns-teaterforening.dk
Se forestillingen på scenen.dk

Mandag d. 8. – fredag 12.
Skovshoved Skole
Op til 10 opførelser for skoleelever i Gentofte Kommune

Arr. Meridiano Teatret

Chaplin



Til top